kaylarae1
kaylarae1 kaylarae1
  • 03-03-2016
  • Chemistry
contestada

What is the volume of 80.0 g of ether if the density of ether is 0.70 g/mL

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-03-2016
Density = 0.70 g/mL

Mass = 80.0 g

Volume = ?

V = m / D

V = 80.0 / 0.70

V = 114.28 mL

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

kayla's class went on a field trip to an aquarium . one tank had 30 clown fish. She miscounted the total number of clown fish in the tank and recorded it as 24
Which of the following is the best conclusion that can be made from these statements? Te president as commander in chief can send troops to a foreign country
What is the answer to 2x+2y=36 when x-y=6
What is the average distance of 384,400,000 in scientific notation?
what is 20/100 in simplest form
How many more equal sides does an equilateral triangle have than a right isosceles triangle?
What is 12/3 simplified?
Joe earns $160 per week at a local market. He makes a payment of $12 per week for a new bike. He spends $75 each week on food an entertainment. Joe deposits the
HELP!!!!!! Which verb form agrees with the subject and correctly completes the sentence? Peanut plants __________ thousands of acres in the American South. A.
How did nationalism threaten the existing political order of the nineteenth century?