sgrjocelyn1pb32wy sgrjocelyn1pb32wy
  • 02-07-2018
  • Chemistry
contestada

A beach ball has a mass of 5 g and a volume of 20 cm3. What is the object's density?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018
mass = 5 g

volume = 20 cm³

density = mass / volume

therefore:

D = m / V

D = 5 / 20

D = 0.25 g/cm³
Answer Link

Otras preguntas

which was a problem that the Roman Empire faced after ad200
What is number 1 and 2?
Any really smart people who can answer this? (Questions 14 and 16)
How to solve number 13
90,00+1,000+800+30+7 on standard form
four fifths of senior class went to prom. if 324 seniors went to prom, how many are there in the senior class
Which equation describes the sum of the vectors plotted below?
ANSWER ALL THREE I WILL MAKE YOU THE BRAINLIEST EASY QUESTION
World war ii represents a turning point in modern world history because it
7. Which sentence is incorrect? (3 points) Ella es muy cómica. Tú eres americana. Él son de Cuba. Nosotros somos amigos.