mbeanermbeaner9409 mbeanermbeaner9409
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

What is the percent by mass of 5.0 g of nacl mixed with 80. g of water?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018
mass of solute (m1) = 5.0 g NaCl

mass of solvent (m2 ) = 80.0 g H2O

T% = ( m1 / m1 + m2 ) * 100

T% = ( 5.0 / 5.0 + 80.0 ) * 100

T% = ( 5.0 / 85.0 ) * 100

T% = 0.0588 * 100

T = 5.88%
Answer Link

Otras preguntas

How is the ecological system organized?
what group was successful in achieving its goals at the congress of vienna , nationalists conservatists liberals or anarchists?
what is greater 0.7 or 7/9?
How did the early voyages of discovery change european trade routes?
If a > 0 and b < 0, then which of the following must be true. ab > 0 a + b < 0 a - b > 0 a + b > 0 b - a > 0
What is the Difference between Research and Investigation???
Given that 500w = 3 * 700, find the value of w.
The data represent the ages of people working at a store. 19, 27, 20, 26, 20, 24, 32, 23, 20, 19, 21 What is the first quartile of these ages?
What are some 5th grade science words that start with y
The data represent the ages of people working at a store. 19, 27, 20, 26, 20, 24, 32, 23, 20, 19, 21 What is the first quartile of these ages?