btreanakay7735 btreanakay7735
  • 01-08-2018
  • Physics
contestada

What is the frequncy of a wave that has a speed of 8m/s and a wave length of 2?

Respuesta :

isrealsix isrealsix
  • 01-08-2018
v = f \times λ

v = 8m/s

λ = 2

f = v \div λ

f = 8 \div 2

f = 4hz
Answer Link

Otras preguntas

If ƒ={(5, 1),(6, 2),(7, 3),(8, 1),(9, 7)}, then the range of ƒ is {(1, 5),(2, 6),(3, 7),(1, 8),(7, 9)} {1, 2, 3, 7} {5, 6, 7, 8, 9}
How many moles of air molecules are contained in a 2.00 L flask at 98.8 kPa and 25.0 degrees of C show work plz
how do u change yo homepage???
please help thx so much
Which of these is considered a renewable resource? A. gasoline B. oil C. uranium D. water
You are writing an essay on whether or not running barefoot is harmful to a runner's health, and you need to cite an effective quotation. Which quotation from
Which fraction is equivalent to 0.75?
public relations strives to foster goodwill between a client and a audience ​
How do warm colors affect your mood
Compare the two leagues and predict which league would be more likely to win a game.Interpreting Data( written response)