boiisolive boiisolive
  • 03-09-2018
  • Chemistry
contestada

Calculate the density of an object that has a mass of 50.7 g and displaces 8.9 mL of water.

Respuesta :

znk
znk znk
  • 13-09-2018

D = m/V = 50.7 g/8.9 cm^3 = 5.7 g/cm^3

Answer Link
cway3
cway3 cway3
  • 15-02-2019

remembering also that  ** 1mL = 1cm^3 **

(as ** 1 dm^3 = 1 L **)

;-)

Answer Link

Otras preguntas

3/8(n+10)=6 what does n=
How did the ancient Greeks represented fractions
where do Europe's most productive oil fields lie?
As a member of Congress, you vote for a dairy-support bill because it is consistent with your thinking as a liberal Democrat. Political scientists would describ
The result of the Battle of Bunker Hill was a/an A. unqualified British victory. B. narrow victory for the Americans. C. clear victory for the Americans. D. inc
How did yellow journalism affect public support for U.S. military action in Cuba
How did the ancient Greeks represented fractions
what is 7 7/8- 31/4 simplified
To what extent was colonial America a land of opportunity
Mr Atkinson has 5 1/4 lb of dry fish food. He will put an equal amount of food into 3 containers. How much fish food will be in each container.