vshsnnsnx
vshsnnsnx vshsnnsnx
  • 03-09-2018
  • Physics
contestada

if you have a density of 3g/ml and a mass of 15 g , what is the volume ?

Respuesta :

aperez9701
aperez9701 aperez9701
  • 03-09-2018

To find volume you just divide mass by density. (15/3) and you get 5

Answer Link

Otras preguntas

How many minutes are in 36 hours?
If the speed of an object is tripled, its kinetic energy will be
How many minutes are in 36 hours?
Solving systems by elimination: 2x + 4y = -4 3x + 5y = -3 Please show me your work so I can do the rest myself. Thanks!
When was World War I?
What three islands are located off the East African coast
Solving systems by elimination: 2x + 4y = -4 3x + 5y = -3 Please show me your work so I can do the rest myself. Thanks!
is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
When was William Shakespeare born
When was World War I?