clabell6903 clabell6903
  • 04-09-2018
  • Chemistry
contestada

A 0.52 kg bowl is known to be 35% silver and 64% gold by mass. how many atoms of silver are contained in this bowl

Respuesta :

dirtyshot801 dirtyshot801
  • 05-09-2018
0.52kg = 520g
520g x 0.35 = 182g
182 x 6.022x10^23 = 1.096004E26
1.096004E26 / 107.8 = 1.0167012987E24 atoms
Answer Link

Otras preguntas

A person's position in a country's social stratification is determined by:
What is the volume of 0.500 moles of nitrogen gas at 2.45 atmospheres pressure and a temperature of 303 K? (R=0.0821 L · atm/mol · K)
Y=2.5x 2y+3x=32 can you solve and show Work pls I need help
Help needed ASAP please help me
When I was much younger, one of my closest friends was Robinson Crusoe. As businessmen go, he was pretty good at his work. One day, he decided to sail to the Ea
Read the following passage and answer the question. That wise interpreter of prophecies stirs up my fears, unsettling dread. I cannot approve of what he said
How to figure these questions out
which of the following actions demonstrated that Jefferson was against slavery
A square has a perimeter of 12x+52 units which expression represents the side length of the square in units
Ella simplifies (3b+4r)+(-2b-r) and says the result is b+5r. What error did Ella make? A. Ella incorrectly combined the b coefficients. The correctly simplified