alicia1013 alicia1013
  • 02-10-2018
  • Chemistry
contestada

If a car traveling 85.0 kilometers per hour how many feet will it travel in 5.00 seconds

Respuesta :

znk
znk znk
  • 02-10-2018

The car will travel 387 ft in 5.00 s.

No. of kilometres = 5.00 s × (1 min/60 s) × (1 h/60 min) × (85.0 km/h) = 0.1181 km

No of feet = 0.1181 km × (1 mi/1.609 km) × (5280 ft/1 mi) = 387 ft


Answer Link

Otras preguntas

why is cellular respiration called an aerobic process
When 20 gal of maple sap are boiled down,the result is 1/2 gal of maple syrup.how much sap is needed to produce a 9 gal of syrup?
Is every compound that contains hydrogen an acid?
During the Gilded Age, a factory worker who was injured while working generally received
who did washiton mainly upon this man his treasury secretary to handle financial issues for government of the us
where are gummy bears made?
A bridge is 0.675 miles long. What is its length to the nearest hundredth of a mile
Is 7/9 greater than or less than 0.6
Which early-20th century advancement allowed trade to increase between countries on Atlantic coasts and countries with pacific coasts
round 141.999 to the nearest tenth