chloeviveiros chloeviveiros
  • 02-10-2018
  • Physics
contestada

what is the velocity of a car that traveled a total of 75 kilometers north in 1.5 hours?

Respuesta :

roorootx
roorootx roorootx
  • 02-10-2018

50 kilometers should be it

Answer Link
joy2549
joy2549 joy2549
  • 17-09-2021

Answer:

13.89 m/s

Explanation:

Velocity=Displacement/Time

Explanation:

75 km = 75000 m

1.5 hours = 5400 sec

Applying the formula

Velocity =75000 m 5400 s = 13.89 m/s

Answer Link

Otras preguntas

which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
why dog pants during summer use the cocept of evaporation
Amy raised £n for charity. Chris raised £18 more then any. The mean amount raised by the two of them is £45. Work out how much money each one of them raised
How did Niccolo Machiavelli’s book The Prince set him apart from other writers of the Renaissance?
What's the other word a weak or lifeless feeling
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
round to the nearest hundredth 5.6192