neher2128
neher2128 neher2128
  • 04-04-2016
  • Chemistry
contestada

What is the mass of 2.90 ×1022 molecules of NaOH (Molar mass = 40.0 g/mol)?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 04-04-2016
40.0 g ( 1 mole ) --------------- 6.02x10²³ molecules
      ? ? --------------------------- 2.90x10²² molecules

mass = 2.90x10²² * 40.0 /  6.02x10²³

mass = 1.16x10²⁴ / 6.02x10²³

mass = 1.9269 g

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A _______ relationship exists between an employee and a supervisor.
The equation y = 16x 560 describes the number of calories in a recipe, where y is the total number of calories and x is the number of teaspoons of sugar added
factor the expression y2+6y-16
Which word is the preposition and which word is the object of the preposition in this sentence? A small friendly dolphin swam around our boat. A. prepositi
What process do you use to find the percent change of a quantity?
Why did Sparta initiate the series of conflicts known as the peloponnesian war?
What is the LCD of 3/10 and -4/15 ?
which empire was the largest in both Americans before the arrival of Europeans
Why must organisms reproduce?
the Mclntosh family went apple picking. they picked a total of 115 apples. The family ate a total of 8 apples each day. after how many days did they have 19 app