CrazyKitty790 CrazyKitty790
  • 01-04-2019
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a solution containing 3.0 moles of silver chloride dissolved in enough water to make 2.0 liter solutuion

Respuesta :

superman1987
superman1987 superman1987
  • 12-04-2019

Answer:

1.5 mol/L.

Explanation:

  • The molarity is defined as the no. of moles of solute in 1.0 L of the solution.

∵ M = no. of moles of solute/V of the solution.

∴ M = (3.0 mol)/(2.0 L) = 1.5 mol/L.

Answer Link

Otras preguntas

what is the process of taking material into the cell by means of infoldings of the cell membrane
A 2.0-kilogram ball is tossed straight up with a kinetic energy of 196 joules. How high does it go?
Why is it best to read a poem aloud? Select all that apply. You can catch errors that way. The rhythm is more easily caught. Hearing the sound of the words
Why are carbohydrates important to organisms?
Which types of electrons are involved in bonding
Nicole has 15 nickels and dimes. If the value of her coins is 1.20, how many of each coin does she have?
Jerome bought three T-shirts. The red one cost $7.97, the green one cost $11.49, and the black one cost $12.58. How much did they cost in all?
help if you can will do branliest!!!
discuss the relationship between electric and magnetic fields
Solve the triangle if b=5 and angle B=10°. A. a=5.0771, c=28.7939 B. a=28.7939, c= 28.3564 C. a=28.3564, c= 5.0771 D. a= 28.3564, c= 28.7939