lifewithalina01
lifewithalina01 lifewithalina01
  • 02-04-2019
  • Biology
contestada

An object has a kinetic energy of 32 J and a mass of 36 kg, how fast is the object moving?

Respuesta :

sudgdjshwgags
sudgdjshwgags sudgdjshwgags
  • 16-03-2022

Answer:

1,34 m/s

Explanation:

KE= 1/2 mv^2

massa = 3,6 × 10 ^4/ 10 ^3 kg = 36 kg

KE = 1/2 × 36 × v^2

32 × 2/36 = v^2

64/36 = V^2

√64/36 = V

V= 8/6

V = 1,34 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Three small bones connect the tympanic membrane to the oval window. what is the function of these bones??
What problems would arise if each state was able to print their own money
The structure is primarily double helixes
PLS ANSWER CORRECTLY PLS PLS PLS
Which planets are mostly "made of" atmosphere?
Explain how some collaborators help make genocide possible in the holocaust
Description of Arthur (Boo) Radley from "To Kill a Mockingbird"
The following question refers to “Revising Your Research Paper”: After working on your research paper for so long, your textbook suggests letting your paper res
please answer the question
The theory of __________ proposed that a series of catastrophes or mass extinctions followed by repopulation could explain why species change over time.