teresa7567
teresa7567 teresa7567
  • 02-06-2019
  • Physics
contestada

A car changes speed from 25 m/s to 10 m/s in 240 seconds. Describe its acceleration.​

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 02-06-2019

Explanation:

Acceleration is change in velocity over change in time:

a = Δv / Δt

a = (10 m/s - 25 m/s) / (240 s - 0 s)

a = -0.0625 m/s²

So the car decelerates at 0.0625 m/s².

Answer Link

Otras preguntas

What volume of gas is generated when 58.0 l of oxygen gas reacts at stp?
Is the following a sentence or a fragment: Since they haven't paid their bills on time. Fragment Sentence
They wait for him to come back. Ellos espera que él regrese. Ellos esperan que él regrese. Ellos esperamos que él regrese. Ellos esperas que él regrese.
What does the name “Teapot Dome” come from?
this is gonna be the death of me
A student writes the equation for a line that has a slope of -6 and passes through the point (2, –8). y -(-8) = -6(x - 2) y -(-8) = -6x + 12 y -(-8) + 8 = -6x
What is 8.525 rounded to the nearest tenth?
Philip pays $1620 in rent every month. This amount is $120 more than twice what his brother Paul pays for rent. How much does Paul pay for rent?
[tex]15-2(y+3)=4y-9[/tex]
What is the relationship among the numbers and symbols in the expression (6 – 4) • 2? Choose all answers that are correct. A. The difference betwee