simmerbide
simmerbide simmerbide
  • 03-05-2016
  • Chemistry
contestada

How many grams are in 2.3 moles of calcium phosphate, Ca3(PO3)2

Respuesta :

bigpaff bigpaff
  • 04-05-2016
moles = mass/molar mass
moles = 2.3
molar mass = 278
=> mass = moles*molar mass = 639.4g
Answer Link

Otras preguntas

A flashbulb of volume 2.70 mL contains O2(g) at a pressure of 2.30 atm and a temperature of 30.0 °C. How many grams of O2(g) does the flashbulb contain?
I make 42,566 a year. I much I make a year
The chief law enforcement officer of a county is called the
someone please help me serious answers only!!!!
what is the value of y
What was a direct effect of the expansion of the technological revolution?
Pleasee help I need to pass this class!!!! Solve for x
Write a net ionic equation for the reaction between mno4- and fe2+ in acid solution
what are prepositions?
A diver is 30 metres/99 feet underwater. the water pressure at this depth would be ______ times more than the pressure at the surface.