robotdog4768 robotdog4768
  • 03-07-2019
  • Physics
contestada

(a) If TH = 1100 K and TC = 400 K, what is the thermal efficiency?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 08-07-2019

Answer:

63.6 %

Explanation:

TH = 1100 K , Tc = 400 k

Efficiency is given by

η = 1 - Tc / TH

η = 1 - 400 / 1100

η = 1 - 0.36

η = 0.636

η = 63.6 %

Answer Link

Otras preguntas

The function h is defined by h(x)=3x^(2 )+2. Find h(4x)
the teacher rubbed his eyes __after Teaching for hours.(tired/tiredly)​
Which country experienced a civil war in 2005?a) Egyptb) Kenyac) South Africad) Sudan
1560ml means___ l and____ml
Triangle ABC has vertices at A(-2,3),B(-3,-6), and C(2,-1). Is triangle ABC a right triangle? If so, which angle is the right angle? O No, the triangle has no r
find the amount of elapsed time between the pair 9:10 am to 4:44 pm
State the number of possible positive and negative real zeros of this function f(x)=4x^3-12x^2-5x+1
what percent of 105 is 63
Select the correct answer. 1 Ben works as an accountant at a shipping company. While managing the financial invoices, he noticed that there was a tax that his c
At which angle will the hexagon rotate onto itself?A. 60°B. 90°C. 120°D. 180°