angelinailiff2748 angelinailiff2748
  • 03-07-2019
  • Physics
contestada

A falling baseball has an acceleration of magnitude 2.1 m/s2. What is its acceleration in feet per second squared?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 06-07-2019

Answer:

6.889 ft/s^2

Explanation:

1 m = 3.28 feet

So, 2.1 m/s^2 = 2.1 × 3.28 ft/s^2

= 6.889 ft/s^2

Answer Link

Otras preguntas

ALFONSO: Juan, ¿ya (leer) el libro El beso (kiss) de la mujer araña (spider) para la clase de mañana? JUAN: Sí, ya lo (leer) ALFONSO: ¿Y ustedes? ¿Lo (leer) t
during the revolution france
HCF and LCM questions​
y = -2x - 5 6x + 3y = -15
What is the scientific name for a common house cat? Catus largus Felis catus Cavia porcellus
which emotional competency can be classified as intrapersonal? group of answer choices empathy self-actualization resilience happiness
Albert has a great idea for a new vacuum cleaner and receives a patent for his design. Albert finds a Canadian company to sell his vacuum cleaners in Canada, bu
Write the spanish translations to the following sentences. My kitchen is bigger than your kitchen. My bedroom is smaller than your bedroom. My house is better t
A fruit stand sells apples and oranges. The cost of 1 apple is $0.50. Catherine bought 6 apples and 10 oranges. Catherine spent a total of $10.00 at the fruit s
Should mothers go out to work?