AlexGaming2807 AlexGaming2807
  • 05-07-2019
  • Physics
contestada

At what frequency will a 31.0 mH inductor have a reactance of 637.0 Ω?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 10-07-2019

Answer:

3272.4 Hz

Explanation:

L = 31 mH

XL = 637 ohm

XL = 2 π f L

f = XL / (2 π L)

f = 637 / ( 2 x 3.14 x 31 x 10^-3)

f = 3272.4 Hz

Answer Link

Otras preguntas

veveref7fois7dgfl eeufhwieguwegfwgwegf
A colorless, toxic, radioactive gas is called what
What is the number of beauty salon places in U.S.?
Where is the original wooden model of the dome of Saint Peter's Basilica (created by Michelangelo) located? The National Gallery of London The National Gallery
Find percentage of each quantity. 40% of an hour
__________ is a style of vase painting that made use of bold, simple, linear designs.
Write the rate using fraction form. Lisa ran 15 laps in 5 mins
Which of the following is the rigid, solid layer of the upper mantle that is connected to the crust? asthenosphere atmosphere litomosphere mesophere
which of the following dies not present a food safety hazard
Which Value of t makes the following true -16+t<-32