JinxLP
JinxLP
01-10-2019
Physics
contestada
If you drop a ball, how far does it fall in .5 seconds?
Respuesta :
nadiroz
nadiroz
01-10-2019
Taking g = 10m/s,
Initial velocity (u) = 0 m/s
Time (t) = 0.5s
d = ut + 1/2 (gt²)
d = 0 + 1/2 (10x0.5²)
d = 1/2 (5/2)
d = 5/4
d = 1.25m
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 83+ )
Otras preguntas
What is the volume of a rectangular crate that has dimensions 8 inches by 8 inches by 1 1/4 feet? 80 in.3 1,024 in.3 960 in.3 31 in.
A small farm field is a square measuring 280 ft on a side. What is the perimeter of the field? If you double the length of each side of the field, what is the n
What was the main concern of the environmental movement during the Progressive Era?
Who is Theodore Roosevelt? And what did he do?
A ball is launched from the ground with a horizontal speed of 30 m/s and a vertical speed of 30 m/s. what is the ball's horizontal acceleration at the top of it
Easy to Find, a computer data base, charges $30/h during peak hours to access its records. The charge during off-peak hours is $12/h. Indigo Research was billed
What is speciation a result of A. Allele frequency within a population remaining the same B. New alleles forming because of mutation C. Random, chance event D.
HELP ME!!! GEOMETRY DILATIONS!!! BRAINLIEST WILL BE GIVEN!! BOGUS ANSWERS WILL BE REPORTED !!
___ involves defining and documenting the features and functions of the products produced during the project as well as the processes used for creating them.
How are fraud and honest mistakes different?