085547
085547 085547
  • 01-11-2019
  • Chemistry
contestada

How many grams of Carbon are in sample of 400 grams of Co2?​

Respuesta :

Neetoo
Neetoo Neetoo
  • 05-11-2019

Answer:

Mass of carbon = 109.1 g

Explanation:

Given data:

Mass of carbondioxide = 400 g

Mass of carbon = ?

Solution:

Molar mass of carbon = 12 g/mol

Molar mass of CO₂ = 44 g/mol

Mass of carbon in 400g of  CO₂:

Mass of carbon = 12 g/mol/44 g/mol × 400 g

Mass of carbon = 109.1 g

Answer Link

Otras preguntas

Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies one inequalities but not them all
One-half of a number is -12. Find the solution ???
Question: 35/8 ( write as mixed number ) Please help me very very quickly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a person who studies word origins and meanings would most likely be a
How many eights are there in 6 1/2
At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell? 51382111
. What are three factors that could contribute to a source not being credible?
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
name 2 sound devices and what type they are from the song Where Is The Love by the Black Eyed Peas.
How many eights are there in 6 1/2