kpelayo20059
kpelayo20059 kpelayo20059
  • 01-11-2019
  • Physics
contestada

Calculate the acceleration of a car which has the force of 1800N and a mass of 1000kg.

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 01-11-2019

Answer:

a=1.8 m/s^2

Explanation:

F=ma

So

a=F/m

Where F=1800 N, m=1000 kg

a=1800/1000

a=1.8m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

1. What are two benefits of giving one leader total control? 2. What are two drawbacks of giving one leader total control?
Rewrite the number in standard form.6.15 x 102 a. 61,500 b. 615 c. 600 d. 0.0615
5 Jill built a robot to enter a race at her school. The robot travels 8 meters in 3 seconds. how many meters can the robot travel in each second?
With Regular/Diffuse Reflection, the __________ of the object will determine the SHARPNESS of reflection
explain the different levels of specialization.​
What is chemical name Crso4​
90 POINTS!!! PLEASEE HELP AND SHOW WORK. I WILL GIVE BRAINLIEST IF ALL WORK IS SHOWN THANKSS.
easy 25 points!!!!!!!!! look at the picture provided, find G
Mother bought 3 ⅙ kg of sugar. She used 2 ¼ kg while baking cookies. How much sugar did she have left?
A tent originally cost $90 and is on sale for 60 % off .