starwarsgirl22
starwarsgirl22 starwarsgirl22
  • 03-06-2016
  • Physics
contestada

what force is required to accelerate a body with the mass of 15 kilograms at a rate of 8m/s2?

Respuesta :

Tareki
Tareki Tareki
  • 03-06-2016
Force = mass * acceleration
F = 15 *8 = 120 Newton
Answer Link

Otras preguntas

Use the equation below to find v, if u= 12, a=9, and t=4. v=u+at
what kind of bonds are nonpolar and polar bonds what is the difference between the two ​
HELPPPP!!! WILL GIVE BRAINLIST
hey can anyone help me out in dis pls
(30 points) please help! Point B is between A and C. AB = 2x + 1 and BC = 3x. If the measure of AC is 41, what is the value of x?
I NEED HELP THIS IS KILLING ME 164 question help thx you so much
What type of nursing program would allow a student with a 4-year degree in psychology to enter and complete a baccalaureate degree in nursing, take the NCLEX ex
¿Qué significa el adverbio en esta oración? Ella canta alegremente ¿Qué significa el adverbio en esta oración? Él hace la tarea completamente. ¿Qué significa el
If h(x) = 5 + x and k(x) = 1/x, which expression is equivalent to (k•n)(x)? (5+ x) х 1 (5+ x) 5+ (1/x) 5 + (5 + x)
1. Evaluate the expression a + b for a = 8 and b = 7 2. Evaluate the expression xy for x = 4 and y = 9 3. Evaluate the expression 3x + y for x = 11 and y = 8.