annagconti
annagconti
02-12-2019
Chemistry
contestada
2.450 mol Zn in mass in grams
Respuesta :
monna4ligth
monna4ligth
02-12-2019
Answer:
160.181 grams
Explanation:
number of moles=mass÷molar mass
so
mass=number of moles ×molar mass = 2.450 × 65.38 = 160.181 grams
(molar mass of zn=65.38)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 97+ )
Otras preguntas
Considering your reading about the Progressive Era, write a 125+ word paragraph regarding the role the media can play in relation to social, political, and econ
what were the major arguments against the constitution put forth by the anti-federalists?
What is the solution to the following equation? 5(2x − 14) + 23 = 7x − 14
What decimal point is represented by this expanded form? 4 x 10000 + 5 x 1000 + 7 x 100 + 2 x 1 + 8 x .01 + 6 x .001
Explain how the new deal programs supported artists and writers in the 1930s
after the democracy demonstration in tiananmen square, which type of liberties did the chinese government permit? A. They granted economic freedoms but not poli
The measure of an angle is fourteen times the measure of a supplementary angle. What is the measure of each angle?
Determine the ordered pair that satisfies the equation, 4x + 8y = 0. A (4 , 8) B (-8 , -4) C (3 , -6) D (-5 ,5252) E I don't know
Which of the following motor achievements, on average, occurs last? A) grasps cube B) sits alone C) rolls from back to side D) rolls from side to bac
How do you find x and y?