ashleyyb1210 ashleyyb1210
  • 04-01-2020
  • Physics
contestada

a man does 500 j work pushing a car a distance of 2m how much force does he apply

Respuesta :

Stefanisaska
Stefanisaska Stefanisaska
  • 04-01-2020

Answer: 250 N

Explanation:

Use equation for work

W=F*d

d=2m

W=500J

F=?

-----------------------

W=Fd

F=W/d

F=500J/2m

F=250N

Answer Link
minahilzeeshan minahilzeeshan
  • 04-01-2020
Energy=forces x distance
Force=energy/distance
?=500/2
?=250
Force=250n
Answer Link

Otras preguntas

One of the acute angles of a right triangle is 36 degrees. Find the other acute angle.
in which structure is the most glucose absorbed into the blood
Internet communication is a revolution in the field of communication. Justify​
24-6+7 multiply by 7
If two sides of a triangle measure 2 and 4, what might the third side be?
Select the number of the location in which there is an unnecessary comma or a missing comma. By the way,1 Thomas Franks,2 who owns a small construction firm,3
answer this question faster
Carbohydrates that have calories, but are low in nutrients are called what
2 Precizează genul, numărul, cazul, articolul, prepoziția care le pre evidenţiate cu verde.​
Which one replace the question mark?​