pres04rainn
pres04rainn pres04rainn
  • 02-02-2020
  • Chemistry
contestada

How many molecules are there in 4.00 moles of sulfur dioxide?

Respuesta :

aaron25010
aaron25010 aaron25010
  • 02-02-2020

Explanation:

4 x 6.02 x 10²³ = 2.41 x 10²⁴

Answer Link

Otras preguntas

Which statement about the relationship between different types of triangles is true? (2 points) An equilateral triangle is never an obtuse triangle. An equilate
Despite the best efforts of scientists to create an all-encompassing system of names for relationships between organisms, some still fall in a grey area. Some s
stringed musical instrument letters: 4 letters?
Select the correct answer. Is the highlighted pronoun singular or plural? They came to the store, too. A. Singular B. Plural
Plz answer this question I am a little confused
(x+2)·2x + (x-1)^2= 2 ?
The cost of electricity is obtained as follows: A fixed charge of $(a), rent of a meter $(b) and a charge of (c) cents for unit of electricity supplied Determin
there are two machines that can produce aluminum cans. The newer machine can produce 5400 cans in 180 minutes. It takes the older machine 217 minutes produce th
No links please help ASAP
In the system of equations -3.0 - 4y = 4 -52 + y = 2 Is (2, 10) a solution to the system?