jasminemarquez79 jasminemarquez79
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

While a person lifts a book mass 2kg from the floor to a laptop, 1.5m above the floor, how much work does the gravitational force do on the book?

Respuesta :

rakshaprakash11
rakshaprakash11 rakshaprakash11
  • 17-02-2021

Answer:

w= 30 joules

Explanation:

w=mgh

w=2*10*1.5

w=30 joules

u can take g=10 in this ques or g=9.8

Answer Link

Otras preguntas

Write y=3^2-6x+4 in vertex form.
Which of the following would come first in a bibliography entry
Why did the kansas nebraska act upset people?
Find the complete perimeter of the sector that intercepts arc AC. Round to the nearest hundredth.
What does composition mean in science
The building blocks of rocks are minerals dried mud atoms molecules
When a person puts a $20 bill in the glove compartment of their car in case of an emergency, this is an example of?
The production of acid rain from the release of sulfur dioxide (so2) and nitrogen oxides (nox) into the atomosphere is generally associated with the burning of
The part of your brain that controls your heart and lungs is the _____. A.) Cerebrum B.) Brain stem C.) Cerebellum
Determine the significance of plasmids for bacteria. They help in meiosis and in the manipulation of the plasmids of their host organisms. They help in mitosis