littlekingme littlekingme
  • 02-07-2016
  • Chemistry
contestada

what the molarity of 2.00 moles of glucose in 4.00L

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 02-07-2016
number of moles = 2.00

Volume = 4.00 L

M = n / V

M = 2.00 / 4.00

M = 0.5 mol/L

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Give a possible formula for an exponential function passing through the points (-1,8) and (1,2)
Please help anwser this question will rate and if 2 people anwser it will give out brainly
Which answer shows the correct series of events in the cell cycle?
A savings account with a current balance of $5,000 earns 2.75% annual interest, compounded continuously. To the nearest dollar, what will be the account balance
" scarcity can best be defined as a situation in which"
What value is a discontinuity of x^2+2x+3/x^2-x-12?
Hunting laws preserve wildlife. hunter ethics preserve:you are hiking into unfamiliar terrain. what is the best way to keep your bearings?
Write an equation for a line perpendicular to y = − 2 x + 1 y=-2x+1 and passing through the point (2,-3)
What was the first step on haiti's road to independence? (b) why did creoles refuse to support hidalgo and morelos?
When a member of congress is assigned to a committee, what factors) are generally taken into consideration?