keariaweathers keariaweathers
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

How much force is required (in Newton’s) to accelerate a 4-kg skateboard, along with its 46-kg rider, at 3m/s2?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 07-03-2020

Answer:150N

Explanation:

Total mass=mass of skate board + mass of rider

Total mass(m)=46kg + 4kg

Total mass(m)=50kg

Acceleration(a)=3m/s^2

Force(f)=mass x acceleration

Force=50 x 3

Force=150N

Answer Link

Otras preguntas

how much of earth's surface is cover by land? write your answer in scientific notation
Sometimes genes, for no known reason(s), change their form in a process called spontaneous malformation spontaneous acceleration spontaneous combustion spontane
In Europe, gasoline efficiency is measured in km/L. If your car's gas mileage is 25.0 mi/gal , how many liters of gasoline would you need to buy to complete a 1
What is composition in art ?
An express train and a local train start out from the same point and the same time and travel in opposite directions. the express train travels twice as fast as
Find the circumference of the circle.
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
At the age of 21, donte stands at 5 feet 2 inches in height. if it is believed that an endocrine gland is most likely responsible for donte's lack of growth, wh
identify the words in bold.
what are the cordinates of the midpoint between (8,-3) and (2,5)?