jdisalle8255 jdisalle8255
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

How much charge has been transferred from the negative to the positive terminal?

Respuesta :

nwandukelechi nwandukelechi
  • 04-03-2020

Answer:

45 C.

Explanation:

Given:

Time, t = 5.0 h

= 18000 s

Current, I = 2.5 mA

= 0.0025 A

Potential difference, V = 9 V

Q = I × t

= 18000 × 0.0025

= 45 C.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following occurs during anaphase I of meiosis? (A) Formation of tetrads (B) Separation of homologous chromosomes (C) Crossing over (D) Separation o
Description of what is an ecosystem
what is the ordered pair solution for;x + 2y = 53x - y = 1
deer : woods : : monkey :
Rick has a collection of 6 video games. He let's his best friend borrow 2/6 of his video game collection. Write two fracations a equivalent to this numbet. Expl
Which measurement is not equal to 3 m 30 dm or 300 cm or 3000 mm or 3000 cm
what are the steps to evaporation but without heat just evaporation steps to follow
expand and simplify this can you help  (2x²−3x+4) ( x²+5x−7)
Water Cycle: As ___________ cools, it changes back to liquid form. Drops come together to form ________.
expand and simplify this can you help  (2x²−3x+4) ( x²+5x−7)