kaylajimenezpa65qc kaylajimenezpa65qc
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

What is the potential energy of a 2kg object placed 6m above
the surface of the Earth?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 04-03-2020

Answer:117.6joules

Explanation:

Mass(m)=2kg

Height(h)=6m

Acceleration due to gravity(g)=9.8m/s^2

Potential energy(PE)=?

PE=m x g x h

PE=2 x 9.8 x 6

PE=117.6joules

Answer Link

Otras preguntas

Write 39p as a decimal fraction of £1
How does the nervous system work with the respiratory system?
It takes a baseball player 16 seconds to round the bases and make it back to home plate home plate if it is 360 feet to go all around the bases then calculate t
how much money does one really nice iPod cost black new. i am saving up on my money and so far i have $150 in my back pocket which ipod should i go with.
What colonies were in the new england colonies?
I don't understand what to write for an answer.
A nickel is found to have a mass of 5.02 grams, what is the mass in kilograms
Madame Forestier was a popular guest at the ball. True or False?
What is 1 half plus 2 fifths?
If a company sells a 20lb bag of soil for $8, how much can you get for $1?