bbyfoster857 bbyfoster857
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

2. A 4-kg gun shoots a 0.1-kg bullet at 400 m/s. Find the recoil speed of the gun.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 05-03-2020

Answer:10m/s

Explanation:

M=mass of gun=4kg

U=recoil velocity of gun

m=mass of bullet=0.1kg

V=velocity of bullet=400m/s

M x U=m x V

4 x U=0.1 x 400

4xU=40

Divide both sides by 4

(4xU)/4=40/4

U=10m/s

Recoil velocity=10m/s

Answer Link

Otras preguntas

An organism is a prokaryote that makes its own food. Which kingdom does it belong in? ( there are no answer choices) :(
Which of the following musicians is known for "cool jazz" music? Louis Armstrong Miles Davis Count Basie Duke Ellington
I do not want to _______ a feud, said the duke. [L.11-12.2.b] a. instegate b. instigate c. instagate d. instaegate
On the first day of her 5-day trip, Miss Gordon drove 435 km in 5.3 hours. On the next three days, she drove 80.78 kilometers in 65 minutes. On the fifth day, s
What is 10 to the 40 power divided by 38 time 4 minus 300 and then add 5
If you start your homework at 4:00 and finish at 4:20 what is a fraction showing the time you spent on the clock
Who was the 30th president?
Most popular gods in ancient greece? (Study Question)
How many miles did Alexander the Great march
did Galileo help us understand Saturn better