debuckboydnota
debuckboydnota
04-07-2016
Chemistry
contestada
what is the mass of one mole of caco3
Respuesta :
safax
safax
04-07-2016
"1 x Ca = 1 x 40 = 40
1 x C = 1 x 12 = 12
3 x O = 3 x 16 = 48
40 + 12 + 48 = 100 (Mr of CaCO3)
moles = mass / Mr
mass = moles x Mr
mass = 1 mole x 100 = 100grams."
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 21+ )
Otras preguntas
Which of these most likely causes an annular solar eclipse? A.moon moving closer to Earth than sun and forming a triangle B.Earth moving closer to sun than mo
What would a scientist's next step be if his/her data supported his/her hypothesis
Substance use is a negative coping mechanism to avoid
Mary is putting money into a checking account. Let y represent the total amount of money in the account (in dollars). Let x represent the number of weeks Ma
A rock is dropped from a cliff and hits the ground 6.0 seconds later. How high is the cliff?
Which best indicates that Americans supported Franklin Roosevelt’s proposed economic and business policies in 1932?
Cardiorespiratory fitness is most likely to improve due to which of the following types of exercise?
A computer uses 239 watts per hour. How many watts would it use if it is on for 8 days?
pls help me! Up votes are at MAX! l l v These items are involved in sexual reproduction. Which one of these may also be involved in asexual reproduction? A
Which of the following is an example of an informal economic institution?