ayoA0rosieWanel
ayoA0rosieWanel ayoA0rosieWanel
  • 04-07-2016
  • Physics
contestada

the force it would take to accelerate a 900kg catr at the rate of 3m/s2 is

Respuesta :

BoredGuy BoredGuy
  • 04-07-2016
Force = Mass x Acceleration
F = MA
F = 900 x 3
F = 2700 N
Answer Link
Hanibal
Hanibal Hanibal
  • 04-07-2016
We know that.
F=ma
F=900kg*3m/s²
F=2700N
Answer Link

Otras preguntas

Which way is the most casual way to greet a friend in Spanish
in the story orpheus what main characteristic of this text makes it a myth
explain the relationship between observations and hypotheses
explain the differences between the Virginia Plan and the New Jersey plan. how were these differences resolved
How to multiply uneven fraction
what is 500 10 times much as
Which of these is a physical property of wood? a. Wood can burn. b. Wood can rot. c. Wood does not rust. d. Wood is softer than coal.
what region do scientists think may have once been a large sea
What might happen to a population of rabbits in a forest if a new predator moved to the forest?
Pathology in a sentence