jack382 jack382
  • 01-04-2020
  • Physics
contestada

Calculate:
The time taken for a plane to travel
3,000 km at a speed of 200 m/s

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 01-04-2020

Time = (distance) / (speed)

Distance = 3,000 km  =  3,000,000 meters

Speed = 200 m/s

Time = (3,000,000 m) / (200 m/s)

Time = 15,000 seconds

That's 4 hours 10 minutes

Answer Link

Otras preguntas

A sales representative from a local radio station is trying to convince the owner of a small fitness club to advertise on her station. The representative says t
Describe a research plan in detail. What elements must be included? Then explain what a research plan is used for. Use specific examples to support your ideas.
....Help Please.......
How does the cell wall pro text a plant cell?
What is the solution set of the following equation? 4/5 x2 = 2x - 4/5
Please help on this one?
How do you find the exact value of sec θ if sin θ = -15/17 and 180 < θ < 270?
How does the Bill of Rights protect individuals' civil liberties? O A. It limits the power of the federal government to control people's lives. O B. It provides
what are the basic responsibilities of citizens? what are the basic responsibilities of governments?
Evaluate the formula for B = 36 in.2 and h = 11 in.