reyespamela18 reyespamela18
  • 02-04-2020
  • Physics
contestada


If a force of 40N is applied for 0.2 sec to change the momentum of a volleyball, what is the impulse?

200 N*s

0.005 N*s

8 N*s

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-04-2020

Answer:

8ns

Explanation:

40(0.2)

=8ns

Answer Link

Otras preguntas

Answer this, Ill give you brainliest and I would be very appreciative.Which of these is a violation of civil law?
A health food store makes trail mix using dried fruit and nuts. The cost of the dried fruit is $2.50 per pound, and the cost of the nuts is $2.00 per pound. The
Will give 50 points for answer to this question
Divide. 653 ÷ 8 81 R 3 81 R 5 82 R 3 82 R 5
why is the Boer war important in WWII?
Is there a way to change your username on here?
Which equation represents h in the triangle? A) h = 6sin37° B) h = 10sin37° C) h = 6 10 sin37° D) h = 10 6 sin37°
Click on the picture HELP ASAP!!!
To make 1 batch of green paint, Ethan mixes 2 3/8 (Fraction) just so you know ounces of blue paint and the same amount of yellow paint. How many ounces of blue
Identify the genotypic and phenotypic ratios of offspring in the standard monohybrid cross. Parent 1: _______________ Garden pea plant with homozygous gene pair