Yazalk Yazalk
  • 02-04-2020
  • Physics
contestada

What is the distance moved if we have a 70N force and work done is 8J?

Respuesta :

abustanley5
abustanley5 abustanley5
  • 02-04-2020

Explanation:

workdone = force × distance

distance = workdone/force

distance = 8/70 = 1.14m

Answer Link

Otras preguntas

If radium-226 were to undergo radioactive decay by electron capture (a type of beta decay) instead of by alpha emission, the resulting nucleus would be?
Identify the events that took place during the 1920s that demonstrate the limitations to civil liberties at that time.
Gold’s natural state has a shape and a define volume that is gold’s natural state
A fixed container containing an ideal gas is heated. The pressure of the gas increases because:_________
for f(x) = x+1 and g(x)= 2x+3, find the following functions. a. (fog)(x); b. (gof)(x); c. (fog)(2); d.(gof)(2)
Let f(x, y) = x2 6y2. find the maximum and minimum values of f subject to the given constraint?
A legend says that a tower of hanoi puzzle with 64 discs is being solved, one move per second. how long will it take to solve this puzzle? explain how you know.
Where are the hormones oxytocin and antidiuretic hormone (adh) stored?
Mrs. Oliver drew a box plot to represent her students’ scores on a mid-term test.
G(x)=2x-8, f(x)=5-g(x) what is the value of f(10)