gambit5132
gambit5132 gambit5132
  • 02-04-2020
  • Physics
contestada

What is the acceleration of a 0.30-kg volleyball when a player uses a force of 42 N to spike the ball?

Respuesta :

abiolatolu90
abiolatolu90 abiolatolu90
  • 02-04-2020

Answer:

The acceleration will be 140 meter per second

Explanation:

Force F = mass m × acceleration a

If F = 42 N and m = 0.30 kg

Then  acceleration a = F/m

a = 42/0.30

a = 140 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Why was FDR's Court Packing Plan a mistake?
What Is a Zionist? Please help me :)
True or false. If a line L1has equation y = mx + b, where m and b are constants with m ≠ 0, then an equation of a line L2 perpendicular to L1 has the form y = -
reason for adopting democracy in Libya,Egypt,Nepal and Bhutan?
Q: What is the indicated term of the arithmetic sequence? someone help!!!! a14 for 200,196,192... A: a. 148 b. 252 c. 144 d. 239
Give five rational numbers lying between 3/5 and 4/5. Insert six rational numbers between 3 and 4.
information about tigers
luisa has 183 pennies. hert dad gives her 128 more write a number sentence to show many pennies luisa has now
[(24+16) divided by 8 times 5)]=? Please answer pllleeeaaaasee.
how many variables should you have in a control experiment?