220038 220038
  • 02-04-2020
  • Chemistry
contestada

What is the density of a 0.5cm3 nugget of gold that has a mass
of 10g?

Respuesta :

magalieisik magalieisik
  • 02-04-2020

Answer:

The density is 20 g/cm3

Explanation:

The density (δ) is the ratio between the mass and the volume of a compound:

δ=m/v= 10 g/0,5 cm3=20 g/cm3

Answer Link

Otras preguntas

Aiden wrote a riddle: Five less than 1/5 times a number is same as the sum of the number and 1/3. Find the number
Why did the American public mostly oppose joining the League of Nations after WWI?
Which theater is considered Shakespeare's theater? A. The Swan B. The Globe C. The Rose D. The Stage
Susan ........ (Run) to school because she was late.
solve the simultaneous equation 4x+7y=1 3x+10y=15
what is the percent change from 70 to 56?
an explanation describe if a square-eyed pet mates with another square-eyed pet, can they have any round-eyed offspring.
What is the diameter of a circle whose circumference measures 86 26/35? Use pi= 22/7
A standard coffee mug has a capacity of 16 fluid ounces. If Annie needs to fill 26 mugs with coffee, how many total quarts of coffee does she need?
in what area of Europe were the majority of warsaw pact countries