lauraheredia0607
lauraheredia0607 lauraheredia0607
  • 03-04-2020
  • Physics
contestada

.A force is used to lift a 75-kg mass to a height in 2 sec. It does 9800 J of worl
a. How high is it raised?​

Respuesta :

jawayriyya
jawayriyya jawayriyya
  • 03-04-2020

Answer:

It is raised to the height of 13.1 meters.

Explanation:

Ver imagen jawayriyya
Answer Link

Otras preguntas

[tex](-1)+(-10)+4[/tex]
solve the equation x^2-7x-34=10
“Early school starts can turn teens into ‘zombies’” by Stephen Ornes Part A Which is a claim from the text that is developed with sufficient evidence? A. “Duri
Which of the following is involved in the opening of stomata for the gas exchange of the plant?
Which value of x is NOT a solution to the inequality - 19x + 3 < 22? A) 5 B)0 C)-1 D)-2
2(10.8 k+ 2.9) What's the answer
- 7(4-1) = 14 - 28 - 7r = 14 - 7r = 42 r = -6 What the right answer
How are stars and comets different? A. A star has a solid rock and gas surface, while a comet has tail of dust and gas. B. A star has a tail of dust and gas, wh
Given that a = 17 m and b = 7.6 m, work out X. Give your answer rounded to 1 DP. х (Pythagoras longer side)
4. Match these verbs with the nouns given in the box below.a. attendb. diagnoseC. catchd. holde developI suggest9. constructh. emphasizei. measurej. borrowClues