bnewt2017 bnewt2017
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

A metal block has a mass of 122 grams and measures 2cm x 2cm x 4cm. What is the density of the block?

Respuesta :

preciousamadasun35 preciousamadasun35
  • 03-04-2020

Answer:

7.625g/cm³

Explanation:

Density = mass/volume

Volume of the block=2cm×2cm×4cm=16cm³

Mass of the block=122g

Density=122/16

=7.625

Therefore, the density of the block is 7.625g/cm³

Answer Link

Otras preguntas

1/4+1/2 find the sum using number line
the idea of limited government was first established in the document known as: the petition of right. the magna carta. the english bill of rights. the declarati
What is the volume of a circle?
which best explains why state government are better able to focus on the needs of the citizens and the federal government
Copper has a density of 8.96 g/cm3. what is the volume of a copper block that has a mass of 45.0 g? hint: you have to rearrange the density equation to solve fo
What does "P.S." means and stands for in emails and letters?
Why do nations practice protectionism?
What number has 7 thousands, 3 fewer hundreds than thousands, 1 more ten than thousands, and 1 more one than hundreds?
1/4+1/2 find the sum using number line
Read the sentence. I want to be a doctor, I have to do well in science class. Which revision most effectively corrects the comma splice? A. I want to be a d