cocoabuttermilk12345 cocoabuttermilk12345
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

A solution has 3 mol of sodium dissolved into 500mL of solution. What is the molarity of the solution?

Respuesta :

adebanjomichael44
adebanjomichael44 adebanjomichael44
  • 03-04-2020

Answer:

6M

Explanation:

No of mole = concentrate × volume

n= c × V

C= n/V

V=500mL=0.5L

C= 3/0.5=6M

Answer Link

Otras preguntas

To achieve bipartisanship, what do both major parties have to do?
The length of a rectangular field is 24 meters. This is 3 meters was than twice the width. Find the width.
Oxygen depleted zones at varying depths in marine waters between 100-1000m are called __________.
The value of y is twice the value of x, decreased by one. Find y.
What do boo radley mrs.dubose and Atticus all have in commen
Why didn't people in the middle ages care much about the world around them
(See image for question.) Answer choices: A) [tex] \frac{y}{2} [/tex], because ΔUVW is congruent to ΔWXZ. B) y, because ΔUVW is similar to ΔZXW. C) y + 50°, be
What type of device is built into a tablet computer and can send data over radio waves to another device such as a laser printer?
The scientific method is one application of critical thinking.true or false
why is communication believed to be the foundation of covenantal relationships?