tapiacelina
tapiacelina tapiacelina
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

A stock solution of 1.00 M Fe2(SO4)3 is available. How many milliliters are
needed to make 0.500 L of 0.750 M?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-05-2020

Answer:

375 mL

Explanation:

M1*V1 = M2*V2

M1 = 1.00 M

V1 = ?

M2 = 0.750 M

V2 = 0.500 L

1.00 M * V1 = 0.750 M * 0.500 L

V1 = 0.750*0.500/1.00 = 0.375 L = 375 mL

Answer Link

Otras preguntas

¿Qué hora ________? está son es están
5. Simplify: 40,100/20
A marketing company wants to estimate the proportion of consumers.
two reasons why should children not choose between parents when they become involved in parental conflicts​
Which number line shows the solutions to x + 6 < 13?
this is a problem i need help with
3/4+ 4x1 1/2 divided by 3
You have a friend who regularly interrupts you and others. She tops every story you tell with a story that is more extreme. Even when you are talking, she plays
I do not know how the ear connects to the back of the brain and also how you could hear sound.
Change into passive voice: I was eating rice. Ans: I will eat rice. Ans: I don’t eat rice. Ans: I didn’t eat rice. Ans: