antoinestill41 antoinestill41
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

An object initially at rest experiences an acceleration of 9.8m/s2. How much time will it take it to achieve a velocity of 49m/s?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 01-05-2020

Answer:5seconds

Explanation:

initial velocity(u)=0

Final velocity(v)=49m/s

acceleration(a)=9.8m/s2

Time(t)=?

V=u+axt

49=0+9.8xt

49=9.8t

t=49/9.8

t=5seconds

Answer Link

Otras preguntas

how many kilograms is in 12,321grams
Explain why a mixed number is not in the set of intergers or whole numbers
Solve the equation x=x+3
2h/3-1/4=1/3 solve and show your steps
what is 69/25 as a terminating decimal
In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
hey guys i know this seems long but i really need the help so plzz]Step 1: Write five word phrases to be translated using the various key terms from the lesson.
What is square root of 126 + square root of 56 in standard form
An experiment consists of rolling two fair number cubes. What is the probability that the sum of the two numbers will be 8? Express your answer as a fraction in