lukaslevine05 lukaslevine05
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A person performs 300 j of work over the course of 60 seconds how much power they did required

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:power=50watts

Explanation:

Work=300j

time=60seconds

power=work ➗ time

Power=300 ➗ 60

Power=50watts

Answer Link

Otras preguntas

1.    How does the friction affect forward motion? Give an example. 2.    Describe two ways to change the frictional force between two solids surfaces. Change t
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?
How did the Declaration of Independence change the nature of the American Revolution?
how might a scientist a determine  whether trait sex-linked by observing the offspring of several genetic crosses
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
What is a communicable disease ?
How do you work out the problem 84 divided by4
How did Alexander the Great rise to power and how did he spread Greek culture to other lands?
1.    How does the friction affect forward motion? Give an example. 2.    Describe two ways to change the frictional force between two solids surfaces. Change t
how is the expression of sex linked genes both  similar to and different from the expression of autosomal genes?