Reapermain
Reapermain Reapermain
  • 02-05-2020
  • Chemistry
contestada

How many molecules are there in 3.70 moles of glucose, Cˇ6Hˇ12Oˇ6?

Respuesta :

shukronaikromova46
shukronaikromova46 shukronaikromova46
  • 06-05-2020

Answer:

Well in one mole of glucose there are 6.022×1023 individual glucose molecules

Answer Link

Otras preguntas

a square photo-display board is made up of 60 rows of 60 photos each.The area of each square photo is 4 square inches.How long is each side of the display board
which property you used.64+58=                    +64
Natalie picked 135 berries in 15 minutes. If she continues picking at that rate, how long will it take her to pick 486 berries?
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
What is two thirds of 120?
simplify expression.-3(k-4)-4(2k-8)
Write equation in function form y-3x-11=0
Write equation in function form 2x+2y=8 and 6x-3y=12
1.133 g of silver nitrate was heated in an open tube. The silver residue weighed 0.720 g. During the reaction 0.307 g of nitrogen dioxide was also produced. Th
Write equation in function form 4x+y=10