sophoniebaptiste sophoniebaptiste
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

the velocity of sound in a certain medium is 1000 m/s. If sound wave has a frequency of 500 Hz, the wavelength would be _.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:2meter

Explanation:

Velocity=1000m/s

Frequency=500Hz

wavelength=velocity ➗ frequency

Wavelength=1000 ➗ 500

Wavelength=2meter

Answer Link

Otras preguntas

how do i solve this step by step to get my answer
solve for the specified variable ax-by=8 (b)
When an object moved in a circle ___ acts to accelerate the object toward the center of that cirlce
If ABC DEF, what is the length of ?
What is the product of 2p + q and –3q – 6p + 1? –12p2 – 6pq – 4p – 3q + 1 –12p2– 12pq + 2p – 3q2 + q –9p2q2 + 12pq – 2p + q 12p2 + 12pq +2p + 3q2 + q
p varies directly as q; p=6 when q=120. find p when q is 100
need help please anyone know this
Which of the following should you expect during a physical? A. Height and weight measurements B. Blood pressure check C. Discussion on emotional heal
If the length of a netball court is 30.5m what scale has been used on this diagram?
According to the Seventeenth Amendment, who could elect senators?