MonkinPie MonkinPie
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A chainsaw used 4000 J in 180 s. Calculate the power used, in watts.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:22.22watts

Explanation:

Work=4000j

time=180s

power=work ➗ time

Power=4000 ➗ 180

Power=22.22watts

Answer Link

Otras preguntas

When the temperature of an object increases, what happens to the kinetic energy of the particles in the object? A.It is conserved. B.It equals zero. C.It incre
HELP ASAP For the reaction 2H2(g) + S2(g)<---> 2H2S(g), determine the equilibrium constant at 700oC if at this temperature, the equilibrium concentrations
why did the catholic church censor books
On a survey, students reported how many minutes it takes them to travel to school. Here are their responses. Find the mean travel time for these students. I
Does anyone know (3/4) to the power of -2?
The organelle that aids in cell division is centrioles mitochondria vacuole nucleus
what is a myth about moral conflict? or a god or goddess of moral conflicts?
Which action was not used by some white Southerners to deny justice to blacks? A. They passed black codes. B. They allowed hate groups such as the Ku Klux Kla
You have stock soultion of 6.0m HCL.how would dilute it in order to prepare 500ML of 2.0ml HCL
how do your solve multipling Polynomial