tygbggvgv tygbggvgv
  • 03-05-2020
  • Chemistry
contestada

We add 1.4 moles to 700 mL of water. What is the molarity

Respuesta :

emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 03-05-2020

Answer:

Molarity= 2M

Explanation:

n=1.4, V= 700ml= 0.7dm3

n= CV

1.4= C×0.7

C= 1.4/0.7= 2M

Answer Link

Otras preguntas

Alex just received an increase in wage of $2.75 per hour. Before the raise went into effect, he was earning $14.05 per hour. How much is the increase in his wa
1. What is “survival of the fittest” and how does it “throw” wealth into the hands of the few? 2. According to Carnegie what two things shouldn’t a rich person
William sold half of his comic books and then bought 14 more he now has 24 with how many did he have in the beginning
Epic of Gilgamesh cuneiform ziggurats Code of Hammurabi All of these are MOST related to which civilization? A) Egypt B) Indus C) Huang He D) Mesopotamia
Can someone proofread my french homework? thanks a bunch!!
Who are tastemakers? why are they important when talking about viral videos?
el salto del àngel es _____ màs alto del mundo
solve the inequality -8 < -8x
Can u guys help me on number 14 and up
When any number is multiplied by 6 and the digits of the answer are added the sum will be divisible by 6?