ellaternus ellaternus
  • 01-06-2020
  • Physics
contestada

Question 2
A wave with a frequency of 10 Hz and a wavelength of 4 m would have what speed?
m/s

Respuesta :

mariabalmanzar mariabalmanzar
  • 02-06-2020

Answer:

speed = 40 m/s

Explanation:

speed = frequency x wavelength

speed = 10 Hz x 4 m

speed = 40 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Jeanette purchased a concert ticket on a website.The original price of the ticket was $75.She used a coupon code to receive a 20% discount.The website applied a
What do yo consider to be your important achievement of the past month working for companies?
Which command will display a list of the currently defined aliases on the system?
Carlos has $690,000 he wants to save. If the FDIC insurance limit per depositor, per banks will guarantee that all of his money is insured?
One of the explanations for the gender difference in the identification of learning disabilities is that: learning disability is more difficult to detect in boy
Can someone help me please answer this question
What is 7% of $20.00?
You start to roll backward down a hill on your bike, so you use the brakes to stop your motion. In what direction did you accelerate
how do you solve 6) n2+7n+15=5 by factoring?
What makes a parallelogram, a square, a rhombus, a rectangle, a kite and a trapezoid unique?