yaraj yaraj
  • 01-06-2020
  • Physics
contestada

• D= 50 m
• S= 40 m/s
• T= ?

Respuesta :

temitopefasola11
temitopefasola11 temitopefasola11
  • 01-06-2020

Answer:

1.25s

Explanation:

D = 50m

S = 40 m/s

T = ??

D = S × T

50m = 40 m/s × T

50/40 = T

5/4 = T

1.25s = T

Answer Link

Otras preguntas

How do I do y=8x and graph it
which fraction lies between 2/3 and 6/7? a. 3/5 b. 4/8 c. 3/7 d. 5/6
Match the type of cloud with the mechanism that most likely caused the cloud. rotor or lenticular clouds cumulonimbus (thunderstorm) cloud wide spread low level
A grocery bag can withstand 300 n of force before it rips apart. how many kilograms of apples can it safely hold?
Multiply. −3/7xy(−35x^3y^2) This is REALLY IMPORTANT I NEED IT DONE BY 2/4/2018 1:00 THANK YOU (SHOW YOUR WORK OR NO POINTS)
why would why did reducing tariffs lead to an increase in trade after world war 2.
Why do metals lose electrons and nonmetals gain electrons in the formation of ionic bonds?
The clear formatting button can be found in the ____ group on the ____ tab.
Can anyone help answer the question how could this question be answered bysomeone without algebra?
Roberto’s cat weighed 6 3/4 pounds last year.Then the cat gained 1 1/2 pounds.How much does the cat weigh now?