jasmineunderwoo4384 jasmineunderwoo4384
  • 03-06-2020
  • Chemistry
contestada

What is the amount of energy needed to heat 2.3 g of aluminum from 6.2oC to 46.9oC in Joules?

Respuesta :

mickymike92
mickymike92 mickymike92
  • 04-06-2020

Answer:

Heat required = 84.25 Joule

Explanation:

Heat required = mass × specific heat capacity × temperature change

Specific heat capacity of aluminium = 0.90 J/g/K

Heat required = 2.3 × 0.9 × (46.9 -6.2)

= 84.25 Joules

Answer Link

Otras preguntas

What is the maximum rate constant for the recombination of iodine atoms under these conditions?
Which of the following was a main source of food for Folsom Man? A. Giant Bear B. Woolly Mammoth C. Deer D. Whale
The school paid 1050$ for 70 students to enter the zoo how many students would enter the zoo is the school paid 1425
Can someone please help me on this one?
How do we know more about genetics than Mendel did in the 1800's?
After WWII, Africa continued to struggle for independence from its colonizing countries. True False
idk how to work this out 6h-11-h+4-27h-2
In a population that grows, what is happening?
The chemical name for sand is silicon dioxide. The two elements found in a sample of this sand are _____ (oxide, sand, silicone) and ____ (carbon, oxygen, sand)
please help with this pic inclided